Suat Derviş

Suat Derviş 1903 yılında İstanbul'un Moda semtinde varlıklı bir ailenin kızı olarak gözlerini dünyaya açtı. Bu eğitimini tamamlayıp yurda dönen Suat Derviş Türkiye'nin ilk kadın gazetecisidir.

Responsive image
YAZAR
Liz Behmoaras
DOSYA BOYUTU
3,78 MB
YAYIN TARIHI
none
DIL
Türkçe
ISBN
9786050941067

Bir Suat Derviş kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Suat Derviş kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Liz Behmoaras tarafından yazılmıştır.


“Aristokrat bir Osmanlı ailesinin kızı, Osmanlı Devleti’nin son, Cumhuriyet’in ilk yıllarının en önemli kadın gazetecilerinden... Romanları beğenilip birçok yabancı dile çevrilen Türk yazarı ve dillere destan Fosforlu Cevriye’nin yaratıcısı... Nâzım Hikmet’in ilk aşkı, Türkiye Komünist Partisi Teşkilat Sekreteri Reşat Fuat Baraner’in eşi, kendisi de parti içinde faal bir militan, birkaç kere evlenmiş, güzel ve ‘çapkın’ bir kadın... Bunlardan daha çok hangisiydi Suat Derviş? Son Osmanlı aydınlarından hümanist Suat Derviş, Cumhuriyet’ten sonra, ideallerini ancak solda gerçekleştireceğine inanmış bir kadındır. Ancak, hiçbir ideolojiye, hiçbir akıma, hiçbir sınıfa tamamıyla hapsolmayı kabul etmeyecek kadar bağımsız ve bunun bedelini sonuna kadar ödemeyi göze alacak kadar da cesurdur... Bu kitap, onun hikâyesi...” Liz Behmoaras(Tanıtım Bülteninden)Medya Cinsi: CiltsizSayfa Sayısı: 376Ebat: 14x21İlk Baskı Yılı: 2017Hamur Tipi: 2. HamurBaskı Sayısı: 1. Basım 


Suat Derviş, 1903 yılında İstanbul Moda'da dünyaya geldi. Babası tıp profesörü İsmail Derviş Bey'dir. Nazım Hikmet'in "Gölgesi" adlı şiiri Suat Derviş'e ithafen yazılmıştır.